tiktok

TikTok je mobilní aplikace a sociální síť především pro tvorbu a sledování krátkých videí. Není u nich složité udržet pozornost, velmi často jsou doplněna o známou chytlavou píseň nebo filmové hlášky, které uživatelé využívají k lipsyncu (obdoba playbacku). Tento trend je známý už z doby virálních hitů jako byla v roce 2013 píseň Let it go z filmu Frozen nebo hit Happy od Pharrella Williamse, které spustily vlnu videí a rozjely fenomén. V poslední době se vliv TikToku výrazně podepsal třeba na nedávném úspěchu písně Bad guy od interpretky Billie Eilish, či rappera Lil Nas X s písní Old Town Road. Obě písně dominovaly i trendům na této sociální síti.

V posledních letech se jedná o druhou nejrychleji rostoucí společnost na celém světě hned za Teslou Elena Muska.

Především Spojené státy americké řeší bezpečnost Tik Toku a dlouhodobě vedou diskusi o tom, zda síť na svém území zakáží, či nikoli.

Většina uživatelů této sítě je mladší 30 let. U nás v ČR využívá tuto sociální síť více než čtvrtina českých dětí.
KOUZLO

Kouzlo aplikace spočívá v tom, že čínští vývojáři vyvinuli systém tak, aby udržel uživatelovu pozornost co nejdéle, a přitom od něj nevyžadoval žádnou velkou aktivitu. TikTok je v tomto ohledu až primitivně jednoduchý – není třeba zakládat si ani uživatelský účet a ihned po otevření aplikace se na uživatele spustí nekonečný proud krátkých videí ve dvou odlišných kanálech:

Pro tebe – ten pomocí algoritmu vybírá videa od všech různých uživatelů, aniž byste je museli sledovat.

Sleduji – řadí pouze ty tvůrce, kterým jste předtím dali follow.

Aplikaci tedy stačí zapnout a není možné, aby uživatel stihl zkouknout všechno, nebo se dostal k poznámce tolik známé z Instagramu „Nic dalšího tu už není“. To samozřejmě vede k tomu, že uživatelé (především děti) jsou motivovaní k tomu trávit na síti co nejvíce hodin denně. A taky se tak děje.

REGISTRACE

Nejlepší je použít při založení účtu e-mail. K registraci lze využít i telefonní číslo, to je však v rámci sociálních sítí vždy rizikové. Registrovat se lze i přes jinou sociální síť, opět to ale nedoporučujeme. Jak totiž čínská společnost s takto citlivými údaji nakládá, nikdo přesně neví. Proto v aplikaci není dobrý nápad vyhledávat přátele za pomoci vašeho telefonního čísla či Facebooku.

PROFIL A SOUKROMÍ

Jednoduchost sítě vede k tomu, že veškeré nastavení profilu je veřejné již od založení (což většina uživatelů netuší) a cizí lidé vám tak mohou posílat přímé zprávy. Nelze ani nijak kontrolovat, nebo regulovat, co se bude na síti na vašem profilu zobrazovat, neboť obsah v kanálu “Pro tebe“ je řazen náhodně. Klidně se tedy na profilu můžete setka s vulgárním obsahem, agresivním chováním apod.

Pokud si chcete nastavit účet jako soukromý. Klikněte na nabídku Nastavení, pak ve svém profilu na tři tečky v pravém horním rohu a vyberte možnost Nastavení soukromí. V sekci Viditelnost doporučujeme aktivovat Soukromý účet. Poté mohou vaše příspěvky sledovat, komentovat a hodnotit pouze lidé, které schválíte jako sledující. Pokud nechcete, aby algoritmus navrhoval váš profil cizím lidem, deaktivujte možnost Navrhni svůj účet i ostatním.

BEZPEČNOST

U nastavení Profilu ještě chvíli zůstaneme. V sekci „Bezpečnost“. je většina položek v základu nastavena na Všichni. Pro větší zabezpečení profilu je tak potřeba vše projít a změnit. U možností, kdo může na vaše videa reagovat, komentovat je a tvořit z nich duety, je vhodné nastavit alespoň Přátelé. Pozor, TikTok definuje, že: „Přátelé jsou tví sledující, které také sleduješ.“ Proto uvažte, zda z nabízených možností nezvolit Nikdo. Vyhnete se tak riziku, že vás začne někdo obtěžovat nevyžádanými zprávami nebo že využije vaše videa pro duet bez vašeho souhlasu.

Jednou z důležitých položek je „Povolit stažení tvých videí“. Neváhejte a nastavte Vypnuto. Oficiálně tak nikdo bez vašeho souhlasu nebude moci stahovat a šířit vaši tvorbu. Přesto buďte obezřetní a nesdílejte nic, co by pro vás nebo vaše blízké mohlo být rizikové, protože tento zákaz samozřejmě lze obejít za pomoci jiných nástrojů. Chcete-li se vyhnout spamům, urážlivým komentářům a nenávistným projevům (hatespeach), nastavte si „Filtry komentářů“. Lze filtrovat i podle klíčových slov.

ZABEZPEČENÍ

Potřebujete-li změnit přihlašovací údaje, vydejte se do Nastavení -> Spravovat můj účet. Najdete zde i možnost zrušit zapamatování přihlašovacích údajů nebo přepnutí obyčejného účtu na účet Pro.

Přímo pod položkou Zabezpečení se skrývá funkce Bezpečnostní oznámení, které by vás mělo upozornit na případnou neobvyklou aktivitu účtu. Podobně jako na Facebooku tu najdeme sekci Tvá zařízení, kde zjistíte kdy, odkud a z čeho jste se k vašemu účtu v minulosti přihlásili. Opět se vyplatí jednou za čas zde nahlédnout a zkontrolovat, zda někdo neoprávněně nepronikl do vašeho účtu.

DIGITÁLNÍ BLAHOBYT

Zajímavou funkcí je tzv. Digitální blahobyt, což se vám může hodit, pokud si myslíte, že u TikToku trávíte příliš mnoho času. Využít toho mohou i rodiče, pokud chtějí omezit čas, který na TIkToku tráví jejich dítě. Položku najdeme v obecném nastavení pod Správa času u obrazovky. Stačí zvolit denní limit (40 až 120 minut), zapnout funkci a nastavit číselné heslo, které slouží pro případnou deaktivaci časového limitu.

Pod Digitálním blahobytem najdeme i tzv. Omezený režim, který po zapnutí filtruje nevhodná videa. Opět zadáváme čtyřmístný kód. U dětských uživatelů rozhodně doporučujeme aktivovat.

Doporučujeme pravidelně sledovat aktualizace a možnosti nastavení, neboť se stávající funkce neustále mění a přibývají nové možnosti zabezpečení a ochrany soukromí.