FACEBOOK

Facebook je obří společenská síť, která slouží hlavně ke komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a k zábavě. Facebook je nejrozšířenější sociální síť na světě a také druhá nejnavštěvovanější webová stránka celkově.

Problémy Facebooku vyplývají z koncentrace citlivých osobních dat a spousty aplikací, které k nim mají přístup. Aplikace může napsat kdokoli a poté data použít ke svým účelům. 

Samotné podmínky užití Facebooku velmi zasahují do práv a soukromí uživatelů, neboť obsahují oprávnění na použití veškerého obsahu podléhajícího duševnímu vlastnictví, který uživatel zveřejní na Facebooku, souhlas s přenesením a zpracováním osobních údajů uživatele ve Spojených státech amerických, povolení použít jméno uživatele a profilové fotografie ve spojení s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem.

SILNÉ HESLO

O hesle máme samostatnou kapitolu zde. Už to je signál, že se jená o opravdu zásadní bezpečnostní opatření a jedná se o základní zabezpečení, které je potřeba mít neustále na mysli.

ŽÁDOSTI O PŘÁTELSTVÍ

Pokud vám na Facebook přijde žádost o přátelství od někoho neznámého, automaticky ji nepřijímejte. Podvodníci si často vytváří falešné účty a snaží se, aby si je lidé přidali do přátel. Poté využijí situace a zašlou vám například odkaz na zavirovaný soubor, apod. Také vám mohou přidávat příspěvky na vaši timeline, označovat vás v příspěvcích aj.

DVOUFÁZOVÉ OVĚŘENÍ

Jedná se o bezpečnostní funkci, která pomáhá chránit váš účet. Pokud aktivujete dvoufázové ověření, budete při každém novém přihlášení na Facebook vyzváni k zadání speciálního přihlašovacího kódu.

Dvoufázové ověření můžete aktivovat tak, že se přesuňte do NASTAVENÍ A SOUKROMÍ, kde rozklikněte možnost NASTAVENÍ. Zde pak ZABEZPEČENÍ A PŘIHLÁŠENÍ, kde sjeďte níže na POUŽÍT DVOUFÁZOVÉ OVĚŘENÍ.

ŠKODLIVÝ SOFTWARE

Škodlivý software, který spustíte na vašem počítači, může poměrně jednoduše hackerům zaslat většinu vašich hesel. Nikdy byste neměli stahovat a ani spouštět software, který nepochází z ověřeného zdroje.

SOUKROMÝ PROFIL

Mnoho uživatelů sdílí s ostatními opravdu všechno – telefonní čísla, příspěvky na zdi, fotky a další informace. Takové informace byste měli doopravdy sdílet jen s okruhem svých blízkých přátel.

Pokud chcete nastavit, aby byl váš profil soukromý, přesuňte se do NASTAVENÍ A SOUKROMÍ (vpravo nahoře), poté NASTAVENÍ a vlevo v sekci SOUKROMÍ si můžete nastavit, kdo může sledovat vaši aktivitu.

Dobrý nápad je podívat se také na PROHLÉDNOUT SI INFORMACE O SOBĚ, kde si můžete navolit, jaké informace o vás uvidí vaše okolí.

OCHRANA ÚDAJŮ

Vaše údaje byste nikdy neměli s nikým sdílet – především heslo, ale také přihlašovací jméno, případně e-mailovou adresu aj.

Než kamkoliv zadáte své přihlašovací údaje, přesvědčte se, že se nacházíte na adrese www.facebook.com a nikde jinde!

ODHLAŠUJTE SE

Pokud má k vašemu zařízení přístup ještě někdo jiný, měli byste se ze všech účtů odhlašovat. K odcizení facebookových účtů dochází nejčastěji na sdílených počítačích (např. na školách).

Můžete se také odhlásit vzdáleně, když si otevřete NASTAVENÍ A SOUKROMÍ, pak se přesunete do sekce NASTAVENÍ a zde zvolte možnost ZABEZPEČENÍ A PŘIHLAŠOVÁNÍ a uvidíte, kde všude jste přihlášeni.

NASTAVENÍ VÝSTRAH

Facebook nabízí speciální funkci, která vás upozorní, když dojde k přihlášení z neznámého zařízení. Pokud si chcete tuto funkci aktivovat, tak se přesuňte do NASTAVENÍ A SOUKROMÍ, kde rozklikněte možnost NASTAVENÍ. Zde pak ZABEZPEČENÍ A PŘIHLÁŠENÍ, kde sjeďte o něco níže a nastavte si funkci NASTAVENÍ VÝSTRAH PŘI NEROZPOZNANÉM PŘIHLÁŠENÍ.

Tady máš nestárnoucí video od Jirky Krále, který rozebírá nastavení soukromí na Facebooku.